• TÜRKİYEDE İLK KUTU PROFİLDEN KAYNAKLI BİRLİŞİM ÇELİK EVLER
  • info@ironartturkey.com
Yazır Mahallesi Keller Sokak No: 7/2

Olimpos - Kumluca / Antalya

Merkez: 0532 455 2863
Şube: 0537 340 6400

Petek Kiriş Nedir ?

Petek Kiriş Nedir ?

Düzgün yayılı yüklerin taşınmasında kullanmak amacıyla I profilin gövdesi boyunca zig-zaglı olarak kesilmesiyle elde edilen iki parçanın kaydırılıp uç bölgelerinden birleştirilmesi sonucu oluşturulan kirişler petek görünümünde bir görüntü verdiği için bu isim verilmiştir. Fakat bu görüntü zig-zag kesim yerine dairesel veya başka bir kesim olduğunda farklı bir görünüm alacaktır.
 

AVANTAJLAR: Petek kiriş çok sayıda özel olanak ve avantaj sağlar. Hafiftirler ve dayanıklıdırlar. Konstrüksiyon yapılan yere kolay monte edilebilirler. Kiriş arasındaki boşlulardan boru geçişlerine izin verdiği için montaj edenin ve elektrik tesisatçısının işlerini kolaylaştırır. Petek kirişler zarif bir görünüm sunarlar. Bu sebeple birçok mimarın tercih sebebidirler ve petek kirişlerin görülmesi kaçınılmaz olan durumlarda sıklıkla tercih edilirler. Tavan sistemleri gibi ikincil sistemler kolay monte edilebilir.

 

Petek kirişler bir tasarımcıya her türlü türlü kesim fırsatı sunar. Örneğin basit düz petek kirşlerde derinlik kesme modelini değiştirerek belirlenebilir. Bu yolla kirişin mukavemeti de oluşan yüklere göre dağıtılıp tam bir yük dağılımı sağlanır. (Yani çok yük olan bölge daha uzun iken az yük alan bölge daha kısa.) Bu da "en uygun konstrüksiyon" demektir. Yukarıdaki resimde görülen kiriş şekli (derinliği uzundan kısaya değişen) kolayca elde edilebilir. Önce istenen bir açı ile zikzak kesim yapılır. Ardından ikiye ayrılmış parçalar ters çevrilir ve birbirine uzunlamasına kaynatılır. Bir uçta kısa taraf bir uçta da yüksek taraf bir araya gelir ve sonuç olarak resimde gördüğünüz petek kiriş elde edilir.
 

Farklı Profillerin Bir Araya Gelmesi
Üçüncü bir özel olasılık da resimde görüldüğü gibi hafif bir üst taraf ile daha ağır bir alt tarafı birleştirmektir. Bu iki yarım parça elbette farklı iki profilden kesilecektir. Fakat petek kirişler her zaman iki parçadan oluştuğu için hiçbir zaman diğer iki parça ziyan olmayacaktır. Bu bahsettiğimiz tasarım bir alt çelik taban ile beton zeminin birleştirilmesi durumunda kullanılabilir. Bu durumda betonun kirişe sabit bağlanmasını sağlamak için saplamalar petek kirişin üst flanşlarına kaynatılabilir.

 

KAVİS VERME

 Petek kirişlere kolayca kavis verilebilir ve çevrilebilir. Dik bir şekilde bükülmüş petek kirişler iki ayrı profilden kesilmiş yarımlardan oluşturulur. Diş genişlikleri ve iç ve dış tarafın aralıkları farklı ayarlanır ki büküldükten sonra birbirlerine kusursuz bir şekilde birleşsinler. Eğriltilmiş petek kirişler çok geniş tiplerde yapılabilir, dairesel, eliptik, parabolik bunlardan bazılarıdır.